Chovatelská stanice psů

V pátek 13.5.2022 se nám narodili 3 kluci a jedna fenka - vrh U. Ze štěňátek mám celkově jen ten nejlepší pocit. Jsou tmavě čokoládová, mají krásné široké hlavy, jsou pěkně stavěná. Oba rodiče mají umazlenou přátelskou povahu. Otce jsem viděla osobně a byla jsem velmi mile překvapená. Ve skutečnosti vypadal ještě lépe než na fotkách, ohromný mazel a ačkoliv to je krycí pes - samec, byl bez známek dominance k ostatním psům, na což v chovu kladu také velký důraz. 
Rodokmen vrhu U je doslova Par Excellence. Už Otylka je dcerou amerického psa Cedarwood Play Mor So Much More a vnučkou po finském psovi Mallorns Bad Leroy Brown. Při krytí našich fen se dlouhodobě snažíme krýt zejména v zahraničí, aby naše rodokmeny byly co nejméně příbuzné k českému chovu. Při hlubším zkoumání českých rodokmenů se totiž často dobereme k zjištění, že už ve 3. a zejména pak v dalších generacích jsou psi na sebe příbuzní, což ke zdravému chovu nepřispívá. Schází genová variabilita a výsledkem mohou být různá genetická onemocnění. 


Vrh U


Štěňátka z vrhu U - věk 2 týdnyPodrobnosti k vrhu U po naší fence Otýlie Pink Star Royal Standard a po americkém pejskovi Big Sky's Knight Moves:
Těm z Vás, kteří s chovem teprve začínáte, krátce vysvětlím, co se rozumí počtem generací a jak to je se štěňátky s PP:
Naše chovatelská stanice chová štěňátka s průkazem původu (PP), což znamená, že náš chov je řízen mnoha pravidly chovatelského řádu. K těm pro zdravý chov nejdůležitějším patří testování našich psů na genetická onemocnění. K povinným testům, které náš klub vyžaduje, jinak na daném psovi nesmíme chovat, je zejména vyšetření na dysplazii kyčel a loktů. Další testy, jako např. vyšetření očí, srdce, ramen a další, jsou nepovinná, ale v dnešní době již patří k dobrému standardu každého seriózního chovu. Jen pro zajímavost uvedu, že současná věda je již tak daleko, že stačí poslat vzorek slin do laboratoře a z DNA lze potvrdit, že pejsek nikdy neonemocní např. šedým zákalem. A co víc, pokud jsou oba rodiče na tato onemocnění negativní, automaticky všechna štěňátka po nich jsou také čistá. A to je hlavní plus papírového chovu. Vaše štěňátko je po prověřených rodičích a v našem případě ze strany matky až do páté generace. Jak maminka štěňátek Otylka, tak jejich babička Karamelka, stejně tak jejich prababička Natálka, pra prababička Gina a konečně v 5. generaci zakladatelka našeho chovu Stárynka jsou prověřené zdravotně testované fenky. Komě Otylky, která to zatím nestihla, absolvovaly všechny canisterapeutickou zkoušku, tedy prověření povahy, neboť labrador nesmí být agresivní ani bázlivý. 
Výhodou internetu a sociálních sítí je to, že lze dohledat informace a fotografie v podstatě o veškerém příbuzenstvu, najít prarodiče, sourozence z jednotlivých vrhů atd. Nejsme anonymní prodejci štěňat, ale budujeme si své jméno už přes 20 let. 

Tatínek štěňátek Big Sky's Knight Moves (USA(: