Chovatelská stanice psů

HD A, ED 0/0, ramena clear
EIC, PRA - clear, HNPK - carrier
Vítěz třídy - OV Liberec
Canisterapeutická zkouška - I.cena, plný počet bodů.
PZ - III.c ena
Výborná 3 na Klubové výstavě RK CZ Královice 2021 - ve třídě mladých jako nejmladší v konkurenci dalších 16 fen.
Černá fenka s vlohou pro žlutou barvu, bez hnědého genu
Nar. 9.6.2020 - naše 4. generace

Otec: Time Square Oportunity Knocks (USA) 
Matka: Best Star Royal Standard

Queen Star Royal Standard zvaná Bohunka je typickou fenkou našeho chovu - kompaktní, krátká v těle, s pěkně tvarovanou hlavou a milým výrazem.
Je doslova "rodinným stříbrem" naší chovatelské stanice a "výsledek" mých chovatelských představ, které začaly už v roce 2008, kde také příběh Bohunky začíná.
Tehdy jsem se zakladatelkou mého chovu Stárynkou - Upward Star Tankaram vyjela na výlet do Normandie za žlutým psem Interšampiónem Aston d´l Etang Balancet. V té době to byl TOP žlutý pes na evropském kontinentu, šampión Francie, Holandska, Lucemburska, Německa, Švédska atd. 
Z tohoto spojení se narodil vrh "O" a v něm fenka Jackelinka - Original Star Royal Standard - babička Bohunky.
Jackelina byla dle mého názoru exteriérově nejlepší fena, jaká se kdy u nás narodila. Měla všechny anatomické přednosti, které by měl labrador mít a navíc nádherně modelovanou hlavu s milým výrazem. Není divu, že když jsem jí později nakryla psem z našeho chovu Jim Beam Royal Standard, plánovala jsem si nechat opět černou fenku. A jak se to říká? Člověk míní Pán Bůh mění? V narozeném vrhu se tenkrát narodili jen černí kluci a 2 žluté fenky. Jelikož se jednalo o poslední Jackelinin vrh, nechtěla jsem ponechat nic náhodě a nechala si je doma obě. Bublinku a Bambulku, což se později ukázalo jako nejlepší rozhodnutí, které jsem mohla udělat. Obě fenky byly zdravé a po obou se nám narodily 3 krásné vrhy jako např. vrh G, z něhož pochází náš Gagarin, fenka La La Star Royal Standard, jež působí jako chovná fenka ve sdružení Pomocné tlapky (společnost se zabývá výchovou asistenčních psů), díle vrh P, z kterého jsou dva chovní psi Playboy Martin RS, Playboy Aston RS, nebo chovné feny Praline Star a Praline Desert RS žijící u jiných chovatelů.  Všichni mají kyčle, lokty i ramena čistá,  což jsou výsledky o kterých sní každý chovatel.  Měli jsme to štěstí, že se nám u každého vrhu podařilo diagnostikovat skoro polovina potomstva, takže máme zpětnou vazbu ohledně úspěšnosti jednotlivých spojení. 

Své černé fenky jsem se nakonec dočkala až 9.6.2020, kdy  se nám po dramatických okolnostech doby covidové po Bambulce narodily dvě černé holky Měli jsme doslova štěstí v neštěstí neboť hranice byly uzavřené a jedinou možností krytí bylo zaslání chlazeného sperma, což je vždy sázka do loterie. Úspěšnost těchto inseminací není vysoká a také počet narozených štěňat bývá nízký, takže riskujete, že se narodí třeba jen pejsci a ne fenky.  Aby toho nebylo málo, optimální krytí vyšlo přesně na Velikonoce, takže poslední možný den, kdy nám kurýrní služba mohla doručit balíček, byl zelený čtvrtek. Doba na krytí nebyla ideální, navíc sperma bylo již 2 dny staré. Ale přes veškerou nepřízeň osudu se zadařilo. Bohunku jsem si doslova vybojovala, protože kdo chce, hledá způsoby.
Ve svém rodokmenu má z matčiny strany nejlepší psy našeho chovu. Ze strany otce pak nepříbuzné chovné linie z USA. 
Chovatelství je běh na dlouhou trať, někdy trvá roky, než se dopracujeme k metě, co jsme si stanovili. A někdy se to nepodaří vůbec. 

Ještě před narozením Q vrhu jsem byla postavena před hotovou věc: Vzhledem k věku maminky Bambulky šlo předpokládat, že se šance na narození černé fenky snižují. Jako chovatel jsem tedy musela počítat i s možností, že žádné příště již nebude. Z různých důvodů. Proto bylo jasné, že Bohunka musí zůstat doma. A protože ani můj domov není nafukovací a nemohu si nechat každé perspektivní štěně, které bych chtěla, zvolila jsem jako již v minulosti u jiných štěňátek cestu spoluvlastnictví.
V ČR tento způsob vlastnictví psa není příliš rozšířen, na rozdíl právě od zahraničí, kde je toto řešení zavedenou praxí a mnoha chovatelům rozšiřuje možnosti kvalitního chovu na prověřených liniích, které zná a které by jinak mohl ztratit, protože ne každý nový majitel štěněte se chce věnovat výstavám a všemu, co k chovu patří. Např. v Polsku bývá spolumajitel označován termínem Druga mama! :-) 
Často slyším názor: "Tak tohle bych nemohl! Dát svého psa někam k cizím!" A já se ptám. "Proč? Kde je psovi lépe? V rodině s dětmi, kde je jako jedináček s láskou rozmazlován a je o něj postaráno s nejlepší starostlivostí, nebo jako jeden z mnoha ve skupině psů, kde zákonitě nemůže být tak hýčkán?
Proto jsem se s čistým svědomím rozhodla svěřit Bohunku do péče Lenky Šlapákové z Liberce, kterou znám skoro 20 let a vím, že umí psa dobře vychovat. Lenka se navíc věnuje i výcviku psů, takže spolu zvládly i loveckou zkoušku - podzimní zkoušky. Bohunka , díky své klidné povaze, není typicky lovecký pes, ale má spíše předpoklady pro canisterapii a canisterapautickou zkoušku složila na plný počet bodů v I. ceně.

Bohunka: 
   
Tatínek Bohunky: Time Square Opportunity Knocks (USA)

Tatínek: Time Square Opportunity Knocks (USA)


Otec

 

Time Square
Opportunity
Knocks

Dickendall Buckstone Three Dog Night Saddlehill Late Knight Scramble  Shalane Fly By Knight
 Saddlehill Don't Be Late
Dickendall Princess Phoebe  Dickendall Davaron Gable
 Saddlebrook's Lauralei
Time Square Logistics  Windfall New England Patriot  Witharas Brodies Souvenir
 Windfalls Black Piper
Minefalls Time Square Willow  Windfalls Pipe Major
 Minefalls Hanna Boden
Matka   Best Star Royal Standard Jim Beam Royal Standard Follies Mon Oncle
 
 Mallorns Romeo
Tweedledum Folies Bergerer 
U after Royal Standard Tankaram Royal Standard Tankaram
Follies Polly Thepistol
OriginalStar Royal Standard Aston del´Etang Balancet Antonine Total Eclipse over Cricklecreek
Fishermans Friend Nan
Upward Star Tankaram Trendmakers Treasure
Rocheby Suttonpark Sargeant Pepper